
Maradj motivált! Mi az, ami működik és mi az, ami nem?
Függetlenül attól, hogy az a célod, hogy megszabadulj 20 kilótól vagy, hogy megmászd a Kilimandzsárót, esetleg előléptessenek a munkahelyeden, komoly munkára és motivációra lesz szükséged. Néha azonban nehéz megtalálni a motivációt, amely cselekvésre és a céljaink elérésére ösztönöz. Ha számodra a motiváció elérése ugyanolyan nehéz, mint maga a cél elérése, akkor itt az ideje, hogy egy új stratégiát hozz létre. Ebben a posztban ebben fogunk segíteni neked.
Mi az, ami nem működik, ha motivációról van szó?
Valaki mást használni motivációként
A motiváció mindig belülről fakad. Nem anyukád, nem a kedvenc műsorvezetőd, nem a barátod és nem is a hörcsögöd fogja neked ezt megadni. Lehet, hogy ők már alkalmaztak valamilyen stratégiát, ami nekik motivációt nyújtott és büszkén megosztják veled, hogy ők így és így csinálták, de ami nekik működik, nem biztos, hogy neked is fog. Találd meg azt a belső motivációt, amely tényleg segítségedre lesz.
A (negatív) Tetris-effektus
A negatív érzelmeknek van egy sajnálatos ereje, ami egyenlő a negatív motivációval. Ez nem más, minthogy jellemzően erősebbek, mint a pozitív társaik. Az ok : biológia. Egyszerűen úgy vagyunk összerakva, hogy jobban figyeljünk a negatív élményekre. A Tetris-effektus szerint az agyunk beleragad ezekbe a - jelen esetben negatív - mintákba, különösen az ismétlődő feladatok, tapasztalatok és viselkedések tekintetében. Ezért a negatív tendenciák erőteljes negatív lelkiállapotot hozhatnak létre, amelyet szinte szokásosként tekintünk, így elkerülve hogy valódi motivációt szerezzünk.
Mi az, ami működik, ha motivációról van szó?
A (pozitív) Tetris-effektus
A jó hír az, hogy az agyunk ugyan beköthető a negatív dolgokba, de ugyanígy a pozitív mintákba is. Ha tudatosan keresünk pozitív dolgokat az életünkben, akkor újra átállíthatjuk az agyunkat arra, hogy a negatív dolgok helyett, a pozitív dolgokat keresse. A pozitív gondolkodási minták pedig ösztönözni fognak bennünket arra, hogy több lehetőséget lássunk meg az életben és így sikereket érjünk el.
A célunk feldarabolása
Ha a végcélod képes vagy apróbb részekre feldarabolni, akkor nagyobb ellenőrzést szerzel azok eléréséhez. Ha tehát felbontod apró célokra a nagy célod, akkor a motivációd mindig magas szinten fog maradni, az ismétlődő eredmények, győzelmek és sikerek miatt.
Motivált Tervezés
A szilárd tervek készítése egy változás végrehajtásához vagy egy adott cél eléréséhez hatalmas motivációt adhat, különösen akkor, ha a tervek egy kis szórakozást is tartalmaznak. Vegyük például célként, hogy rendszeresen lemegyünk edzeni. Azok, akik mindezt úgy tervezik, hogy elmennek a barátjukkal kocogni vagy beiratkoznak egy jógaórára, sokkal inkább ragaszkodnak majd ehhez a céljukhoz, mint valaki, aki csak azt mondja magának, hogy többet fogok edzeni. A barátod vagy épp a jógaórára szóló tagságod elszámoltathatóvá tesz téged, ezzel együtt pedig elkötelezettséget követel tőled, ami több motivációt ad számodra.
Pozitív vizualizáció
Ahelyett, hogy csak gondolatban fogalmaznád meg, hogy három hét múlva le futsz 4 km-t, próbáld is mindezt elképzelni és látni magad előtt. Készíts egy mentális képet erről. Halld a lépteid, lásd magad előtt a célt, érezd a környezeted illatait, lásd önmagad a futócipődben, képzeld el a tájat, amerre futsz és persze azt, hogy sikeresen eléred a célod. Minél élénkebb ez a mentális kép, annál valóságosabbá válik és annál intenzívebb lesz a motiváció.
Önfegyelem
Önfegyelemre szükséged lesz, ez vitathatatlan. Légy elkötelezett magad iránt és a motiváció követni fog. Az is fontos ugyanakkor, hogy ne légy túl kemény önmagadhoz, amikor lemaradsz vagy letérsz az útról. Ahelyett, hogy földbe döngölnéd, sanyargatnád, hibáztatnád magad vagy ami még rosszabb teljesen feladnád a célod, lélegezz és emlékezted magad arra, hogy miért is kezdted el.