
6 módszer a mentális egészség és a fókusz javítására
A szétszórt elme szétszórt döntéseket hoz. A túlzottan stimuláló, technológiával telített világunk egyik tünete a mentális bénulás. Ettől az állandó stimulációtól az elménk könnyen megbetegedhet. Szerencsére azonban vannak olyan egészséges szokások, amelyek megkímélik
A szétszórt elme szétszórt döntéseket hoz. A túlzottan stimuláló, technológiával telített világunk egyik tünete a mentális bénulás. Ettől az állandó stimulációtól az elménk könnyen megbetegedhet. Szerencsére azonban vannak olyan egészséges szokások, amelyek megkímélik az agyunkat a zűrzavaros gondolatoktól és helyzetektől. Ebben a posztban 6 olyan módszert mutatunk be, amivel visszaállíthatod a mentális egészséged és a fókuszod is.
1. Rakj rendet!
A fizikai tér és a mentális tér között erős kapcsolat van. A rendetlenség ugyanis stresszt okoz az életünkben. A fizikai rendetlenség elvonja a figyelmet és túlzott ingerekkel bombázza az elménket.
Tegyél el mindent a látóteredből, amikor már nem használod azt a bizonyos dolgot. Ugyanez vonatkozik az íróasztalodra is. Pakolj el, tarts rendet az asztalodon!
2. Dolgozz ki egy rutint
A sportpszichológusok konkrét lépéseken vezetik át a sportolókat, mielőtt játszanának. Egyes mozdulatok szokatlannak és önkényesnek tűnnek, de úgy vannak kialakítva, hogy az elmét ismerős állapotba hozza a sikeres meccs érdekében. Ugyanígy, a saját napi rutin vagy reggeli rituálé egy ismerős "komfortzónát" hoz létre az elméd számára, amely hozzásegít majd a produktív munkavégzéshez.
Legyen szó egy csésze kávéról munka előtt vagy mindig más helyről dolgozni (hétfőn otthon, kedden egy közösségi irodából, szerdán egy kávézóból stb). Ezek a rutinok lehetővé teszik, hogy produktív és fókuszált lehess. Kísérletezd ki, hogy melyek azok a rutinok, szokások, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az elméd a lehető legjobban működjön.
3. Kerülj bele a "Flow"-ba
Előfordult már veled, hogy annyira belemerültél valamibe, hogy teljesen elveszítetted az időérzéked? Ez egy mentális állapot, amelyet "Flow"-nak neveznek.
Annak érdekében, hogy elérd ezt az állapotot fontos, hogy megtaláld az arany középutat. Ha a készségeid nagyobbak, mint a feladat kihívásai, akkor unalomba esel, ha képességeid alacsonyabbak a kihívásnál, akkor a teljesítmény általi szorongást fogod megtapasztalni.
4. Egyszerre egy feladat
A multitasking, azaz az egyszerre több feladat elvégzése nem a legjobb dolog, amit csinálhatsz. Ez ugyanis teljesen összezavarja az elméd, fókuszálni pedig szinte képtelenség lesz, hiszen te magad sem fogod tudni, hogy mibe vágtál éppen bele, mi van még hátra, mivel hol tartasz stb.
Egyszerre csak egy dologra fókuszálj és ennek a feladatnak szentelj osztatlan figyelmet. Lehet, hogy úgy gondolod, hogy így lassabban haladsz, de ez nem így van. Sokkal eredményesebb leszel és a nap végére nem fogod magad mosogatórongynak érezni.
5. Munka és pihenés
Ahhoz, hogy egész nap jól összpontosíthass, fontos, hogy a sok információ feldolgozása után hagyd pihenni az elméd. A Pomodoro technika például 20 perc munkavégzést, majd 5 perc pihenést javasol, míg más technikák 52 perces munkavégzést és 17 perces pihenést javasolnak.
Kísérletezz és találd meg a számodra megfelelő arányt. Ezenkívül pedig ne feledkezz meg arról sem, hogy egy év során szükség van egy hosszabb pihenőre is. A tanulmányok szerint egy teljes hét munka nélkül csodákat tehet az elmével és a lélekkel. Gondolok itt hosszabb nyaralásra, gyors kiruccanásra, akciós utakra stb.
6. Étkezés és alvás
Az vagy, amit megeszel. A magas cukortartalmú ételekről kimutatták, hogy káros hatással vannak a gondolkodásunkra, az alváshiány pedig szintén károsíthatja a koncentrációs képességünket és az elménk optimális működését.
Amennyire csak tudod, kerüld el a tartósítószereket és adalékokat tartalmazó élelmiszereket és kezdj el hozzászokni, hogy megnézed az élelmiszereken található címkét, hogy mégis mit készülsz éppen a szervezetedbe bevinni.
Az alvás tekintetében pedig a konszenzus a szükséges alvásidővel kapcsolatosan a napi 7-8 óra között van.